АДМІНІСТРАТОРИ
з 11:00 до 19:00, Нд. Пн.-вихідні дні
(0412) 47-00-76
КВИТКОВА КАСА
з 11:00 до 19:00, Нд. Пн.- вихідні дні
(0412) 47-33-88

ПРО ТЕАТР


І. А. КОЧЕРГА І ЖИТОМИРСЬКИЙ ТЕАТР

Згадуючи історію театру, насамперед, потрібно сказати про І.А.Кочергу, славетного драматурга, чиє ім'я носить наш театр.

Іван Антонович два десятиліття мешкав у Житомирі, де написав переважну більшість своїх п'єс.

Початком своєї драматургічної діяльності сам Іван Антонович вважав 1910 рік. Тоді він написав свою першу романтичну п'єсу "Пісня в келиху".

Справжній сценічний дебют Івана Антоновича відбувся 1921/22 року в Другому драматичному театрі в Житомирі, де йшла його одноактна п'єса "Зубний біль Сатани" . Робота над цією постановкою стала початком особистої дружби між І.Кочергою і режисером Л.Людвіговим. З нашим містом пов'язані окремі історичні драми письменника, перш за все, уславлене "Алмазне жорно" - монументальна історична п'єса І.Кочерги, яка з величезним успіхом йшла на сценах багатьох українських театрів. На житомирській (тобто за місцем свого народження) драма була поставлена тільки у 1958 році (реж. Д. Бондаренко). Вистава мала винятковий успіх.

Феєрія "Марко в пеклі" була написана у 1928 році, а вистава на житомирській сцені з'явилася в 1983 році. Її постановку здійснив режисер засл.арт. України В.Савченко. Він же в 1987 році звернувся і до п'єси "Майстри часу" (написана в 1934).

Великою подією в українській драматургії було створення віршованої історичної п'єси "Свіччине весілля" (1930). Центральний образ Маланки Іван Антонович вважав "кращим ділом свого літературного життя". На жаль, вистава за цією п'єсою не була поставлена у Житомирському театрі.

Режисер М.Станіславський ( засл. арт. УРСР ) повернув у 1961 році до сценічного життя незаслужену забуту п'єсу "Ім'я" І.Кочерги, а режисер В. Толок (нар.арт.України) здійснив у 1979 році постановку "Ярослава Мудрого".

Протягом усієї своєї сценічної історії колектив театру ім.Івана Кочерги прагне, щоб з його афіші не сходило ім’я великого українського славетного драматурга Івана Антоновича Кочерги . До нинішнього ювілею театру засл. арт. В.Савченко завершив роботу над виставою за п'єсою І.Кочерги "Фея гіркого мигдалю".

Переїхавши до Києва І.А.Кочерга не поривав творчих зв'язків з Житомиром і житомирянами, зокрема, з композиторами Б.Лятошинським, М.Скорульським, поетом-перекладачем Борисом Теном. Разом з Максимом Рильським Кочерга написав лібрето до опери Б.Лятошинського "Щорс". У 1968 році М.Скорульський завершив оперу "Свіччине весілля".

З Борисом Теном (М.В.Хомичевським) І. Кочерга переклав на українську мову комедію В.Шекспіра "Приборкання непокірної".